بازی کودکان

اهمیت بازی های فکری در تربیت فرزندانی باهوش و خلاق

بدون شک یکی از بزرگ ترین دغدغه های اصلی والدین تربیت فرزندانی باهوش و خلاق است؛ فرزندانی که هوش سرشاری داشته باشند و بتوانند مدارج عالی تحصیلی را به بهترین شکل ممکن طی کنند.

یکی از بهترین راه‌ها برای پرورش مهارت تفکر کودکان این است که بچه‌ها را به بازی‌های خوب عادت بدهیم. بازی‌های فکری می‌توانند کمک بزرگی برای تقویت هوش و حافظه فرزندان شما باشند.

اساس و اهمیت بازی های فکری:

تمایل مرسوم این است که ما میخواهیم فرزندانمان در بهترین دسته از بچه ها قرار گیرند. هر روزه در رسانه های مختلف مشاهده می کنیم که یک کودک ۴ یا ۵ ساله به زیبایی پیانو می نوازد یا کودکی دیگر معلومات ریاضی بالایی دارد و یا بچه ای که دیوان یکی از شاعران بزرگ را از حفظ است.

در چنین لحظاتی سوالی پیش می آید که مشکل فرزندان ما کجاست؟؟ طبق مطالب علمی هر کودکی استعدادهایی را در خود دارد که می تواند با استعدادهای کودک دیگری متفاوت باشد.

این موضوع نشان می دهد که در ابتدا می بایست به دنبال شناخت استعدادهای نهفته در وجود فرزندان باشیم و سپس در طول زمان به پرورش آن ها بپردازیم.

ممکن است فرزند شما یک دکتر شود زمانی که به وسایل کار یک پزشک علاقه مند می شود. شاید او با علاقه به ابزار یک طراح، یک طراح شود. ممکن است یک مهندس مکانیک شود زمانی که به اسباب بازی ماشین و تکه های پازل علاقه نشان می دهد.

شناخت استعداد های فرزندان:

این ها نشان می دهد که بازی های فکری برای انتخاب شغل آینده مفید هستند. البته این نباید باعث شود که شما به اجبار بچه ها را به سمت نوعی از بازی ها ببرید.

بچه ها را در انتخاب بازی ها کنترل نکنید. راهکارهایی برای اینکه فرزند شما را مجبور به دانشمند شدن کند وجود دارد در حالی که استعدادهای او در زمینه ورزش، هنر یا سیاست است.

نباید بچه ها را به سمت عقیده ای که به نظر ما برای آن ها بهترین است بکشانیم با اینکار آنها را از مسیری که مورد علاقه آنها است دور نگه می داریم.

اگر ما مطمئنیم که فرزندمان می تواند در شغل و موقعیتی که ما برای او در نظر گرفته ایم موفق شوند کافی است او را در مسیر بازی و کار با اسباب بازی های متنوع قرار دهیم.

حتی اگر متوجه شدیم که کودک ما علاقه ای به بازی های فکری و استراتژیک نشان نمی دهد، سعی کنیم علاقه او را بیابیم، آن را بپذیریم و دوست داشته باشیم. دوران کودکی بهترین زمان برای جهت دادن به ذهن بچه هاست.

تحقیقات نشان داده است که کودکان ۷۵ درصد از برنامه های زندگی شان را در این دوران فرا می‌گیرند. برای نگه داشتن هر چیزی در ذهن برای دوره ای طولانی، تمرین ذهنی بسیار مهم است.

بازی کودکان

ما می دانیم که تمرین های بدنی خوب، بدن ما را فعال و سالم نگه می دارد . به همین ترتیب تمرین های ذهنی مناسب، ذهن ما را فعال می کند و برای حالت و شکل پذیری فکر ما بسیار مناسب است.

بازی های فکری، باشگاه سلامت ذهن کودکان ما هستند و قدرت حافظه آن ها را بهبود می بخشند.

بازی های فکری و رومیزی برای بچه ها بسیار جذاب هستند و می توانند آن ها را تا ساعت ها مشغول کنند. بسیاری از بازی های فکری حتی برای بزرگسالان نیاز جالب هستند.

در واقع بهترین شکل ممکن در فرآیند این بازی ها زمانی رخ می دهد که کودکان در کنار بزرگسالان این بازی ها را انجام می دهند. برخی از این بازی های مشترک، شطرنج، سودوکو، پازل ها، بازی های رومیزی و معماها هستند.

تاثیر بازی های فکری بروی بعد روحی:

بچه ها زمانی که در حال بازی هستند چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. مهم ترین فایده ای که بازی های فکری می توانند به شخصی ارزانی کنند احساس خوشحالی و خوشبختی است.

بازی های فکری در افزایش روحیه بسیار موثر هستند. افراد جامعه در عصر حاضر تمایل دارند تا زمانی را به داشتن احساس آرامش اختصاص دهند.

در شرایطی که دائما مشغول فعالیت هستیم یافتن راهی برای رسیدن به این خواسته کمی مشکل به نظر می رسد. بسیاری از مردم به پازل ها روی می آورند چرا که ذهنشان را هوشیار و پر انرژی نگاه می دارد.

در واقع همین احساس مشغولیت از طریق بازی های فکری می تواند انسانی را به سمت شادی و نشاط درونی سوق دهد درحالی که در مقابل افرادی که دائما بر روی مبل می نشینند و بازی های ویدیویی را انجام می دهند، کسالت و خستگی را برای خودشان به ارمغان می آورند.

آثار کوتاه مدت و بلند مدت تمرین ذهن بازی های فکری به گونه ای طراحی شده اند که تمرین فرآیند شناختی مغز ما را برعهده می گیرند که این امر می تواند بسیار مفید باشد به گونه ای که تحقیقات نشان می دهند می توان به وسیله آن ها حافظه و تمرکز را بهبود بخشید.

بازی های فکری در بلند مدت می توانند ذهن را شاداب و آماده نگاه دارند و در جلوگیری از آلزایمر و سایر اختلالات روانی و عصبی نقش داشته باشند.

با توجه به اینکه مغز ما فعالیت های ما را کنترل میکند از این رو حیاتی ترین قسمت وجود ماست. بنابراین لازم است که آن را قدرتمند و سلامت نگاه داریم.

برای این منظور از چالش های جدید استقبال کنید و ذهن تان را در موقعیت هایی قرار دهید که دائما ورزیده تر شود.

بازی کودکان